اخبار بهمن سبز, اخبار سینما ها, سایر رسانه‌ها

بهمن سبز همراه با کودکان ایران زمین/ بازگشت رونق به سینماها با جشنواره بین‌المللی کودکان ونوجوانان

سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان ونوجوانان از ۱۶ مهرماه فعالیت خود را علاوه بر تهران و اصفهان در شهرهای مختلف آغاز کرد. در روزگاری که سینماها به دلیل شیوع کرونا در اغلب مواقع بسته بودند و پس از بازگشایی نیز اطلاع رسانی چندان مناسبی در این زمینه صورت نگرفت و بسیاری شاید هنوز ترس از ابتلای به کرونا آن‌ها را از سینما دور کرده بود، حالا پس از واکسینه شدن بخش اعظمی از مردم در کشور، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی سینماها همراه این بزرگترین رویداد هنری کشور شدند.  در این میان سینماهای موسسه بهمن سبز در استان‌های همدان، اصفهان، خراسان رضوی و گلستان نیز پیش قدم شدند تا آثار جشنواره در معرض دید علاقمندان و کودکان و داوران قرار گیرند. اتفاقی که خوشبختانه با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد.

بازگشت رونق به سینماها با جشنواره کودک و نوجوان

سینما فلسطین همدان این روزها پایگاه اصلی برگزاری جشنواره فیلم‌های کودکان ونوجوانان در این استان است.

سعید شرفی مدیر امور سینمایی موسسه بهمن سبز در این استان، درباره میزان استقبال مخاطبان از این رویداد فرهنگی هنری گفت: کودکان و نوجوانان در این رویداد هنری جامعه هدف هستند و از آنجایی که نحوه برگزاری امسال نیز به دلیل شرایط حاکم بر کشور پس از شیوع ویروس کرونا، نسبت به سال‌های گذشته کمی متفاوت است، بنابراین ما صرفا از داوران کودک و مخاطبانی که پیش از این ثبت نام کرده بودند و دارای کارت هستند پذیرایی می‌کنیم.

او ادامه داد: جشنواره کودک و نوجوان یک رویداد فرهنگی است که خانواده‌ها را درگیر می‌کند و یکی از انگیزه‌های ما نیز برای حضور در این زمینه همین امر بود. چرا که باعث رونق بخشیدن به سینماها می‌شود. در اغلب مواقع وقتی با مردم و مخاطبان صحبت می‌کنیم هنوز بسیاری از باز بودن سالن‌های سینمایی اطلاعی ندارند و متاسفانه تبلیغات طولانی مدت درباره بسته بودن سالن‌های سینمایی نیز تاثیر مخربی در این زمینه داشته است و حالا با برگزاری جشنواره کودک و نوجوان و برگزاری آن در استان‌های مختلف از جمله استان همدان و تبلیغات محیطی که  پیرامون این رویداد انجام می‌شود، مخاطبان بسیاری از باز بودن سالن‌ها آگاه شده و متوجه می‌شوند که این رویداد مهم در شهر همدان نیز در حال برگزاری است.

شرفی در خاتمه اظهار کرد: امیدوارم که بتوانیم از این امکان بهره برده و با حفظ رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فضایی امن و ایمن بار دیگر رونق را به سینماها باز گردانیم.

فضای سینمایی در شهر حاکم است

سید علی حسینی مدیر پردیس سینمایی ساحل شهر اصفهان  که بیش از ۲۰ دوره برگزار کننده این رویداد هنری بوده است، نیز در این زمینه می‌گوید: اصفهان هرسال به دلیل حضور دبیرخانه دائمی جشنواره در استان، یکی از شهرهای درگیر و فعال در این رویداد است و از همین جهت همواره شور وهیجان وصف ناپذیری را در این ایام تجربه می‌کرد. اما دوسالی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا ما با فضای متفاوتی مواجه هستیم وامسال نیز  با توجه به این که بلیت فروشی نداشتیم و حضور مخاطبان در پردیس سینمایی ساحل ثبت نامی بود، اما خوشبختانه استقبال خوبی از آن صورت گرفته است و همانند سال‌های گذشته که تبلیغات محیطی در سطح شهر مخاطبان بسیاری را درگیر می‌کرد امسال نیز در تمام فضاها، نمادی از جشنواره کودک و نوجوان دیده می‌شود.

این مدیر سینمایی اشاره کرد: بخشی از فضای شهری و المان‌های سی و چهارمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان، بر مبنای فداکاری «علی لندی»، نوجوان ایذه‌ای و تصاویری از وی شکل گرفته است. همچنین در تمامی نقاط نصف جهان شور و حال و هوای جشنواره فیلم کودک  با این المان‌ها برای مردم ملموس‌تر شده است. خوشحالیم که امسال تقریبا پس از گذشت به یک سال بار دیگر شاهد شور و هیجان در سطح شهر و سالن‌های سینمایی هستیم و امیدواریم که سینماها بعد از جشنواره نیز بار دیگر مملو از مخاطب باشند و رونق به سینماها بازگردد.

وی همچنین اظهار کرد: ما امسال به دلیل شرایط کرونایی که داشتیم سینما فلسطین را به داوران اختصاص دادیم و پردیس سینمایی ساحل نیز در خدمت عوامل و هنرمندان حاضر در جشنواره بود. امیدوارم که واکسینه شدن مردم هرچه سریعتر انجام شود و فیلم‌های خوب به اکران برسند تا رونق به سینماها بازگردد و بار دیگر شاهد شلوغی و روشن شدن چراغ سینماها باشیم.

سینماها پاتوق‌های فرهنگی

اما مشهد یکی دیگر از شهرهایی است که درگیر سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر شده و حال و هوایی کودکانه به خود گرفته است.  احمدرضا بهبهانی مدیر امور سینمایی بهمن سبز در استان خراسان رضوی که پردیس سینمایی هویزه را درگیر جشنواره کودک و نوجوان کرده است، نیز در همین زمینه توضیح داد: ما نیز همانند استان‌های دیگر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تلاش کردیم شرایط مناسب و ایمنی را برای مخاطبانمان فراهم کنیم. در همین راستا با توجه به استقبالی که از آثار جشنواره صورت گرفته است، اما ما مجبور شدیم به دلیل شرایط و ظرفیت سالن‌ها صرفا پذیرای کودکان و نوجوانان در داخل سالن‌‌ها باشیم. البته تدابیری در نظر گرفتیم تا مادران نیز بتوانند در کنار فرزندانشان در سالن حضور یابند، به این شرط که در داوری‌ها دخالتی نداشته باشند.

وی افزود: تلاش شد تا با استفاده از تبلیغات محیطی و مجازی این اطلاع‌رسانی به شکل گسترده انجام شود و مخاطبان از باز بودن سالن‌های سینمایی اطلاع یابند. برگزاری جشنواره کودک و نوجوان که یکی از جشنواره‌های بزرگ کشور و رونق بخش سینماهاست ، هر سال عده‌ای را چند روزی به دور هم جمع می‌کند و این حضور بازخوردهای بسیاری به همراه دارد. با توجه به بسته بودن طولانی مدت سالن‌ها مردم از این طریق نسبت به باز بودن سینماها آگاهی یافته و می‌توان به آینده سینماها پس از یک سال و اندی بسته بودن امیدوار بود.  تبلیغات محیطی هرچقدر هم که انجام شود، اما جای تبلیغات دهان به دهان را نمی‌گیرد.

بهبهانی گفت: در این دوره از جشنواره هنرمندان استانی حضور پررنگی دارند و جلسات نقد وبررسی اثار در حال انجام است.  اما نباید این نکته را فراموش کرد که سینما صرفا فیلم دیدن نیست، بلکه باید به عنوان یک پاتوق فرهنگی میان اقشار مختلف جامعه شناخته شود تا تبادل نظر و اطلاعات در آن صورت گیرد. سینما مکانی است که اقشار مختلف با افکار و سلیقه‌های مختلف را به دور هم جمع می‌کند که خوشبختانه موسسه بهمن سبز در فراهم کردن این پاتوق‌ها تعاملات خوبی داشته و اتفاقات خوبی را رقم زده است.

جشنواره‌ آغازی برای آشتی مخاطب با سینما

حسین آزموده مدیر امور سینمایی بهمن سبز در استان گرگان نیز گفت: با توجه به این که  سینما «عصرجدید» گرگان تنها سینمایی است که در این استان آثار جشنواره را به نمایش گذاشته است، خوشبختانه استقبال خوبی از آن صورت گرفت. ما در دو سئانس ۱۶ و۱۸ اکران داریم و به تبع طبق مصوبه انجام شده نصف ظرفیت سالن‌ها به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اختیار علاقمندان قرار گرفته است، که البته به دلیل شرایط موجود بلیت فروشی گیشه‌ای انجام نشده و صرفا دارندگان کارت می‌توانند در جشنواره حضور یابند، به همین دلیل مازاد بر ظرفیت مخاطبی نداشتیم. بسته به آثار که متناسب کودک هستند یا نوجوان، مخاطبان به سینما می‌ایند و در مواقعی که ظرفیت سالن تکمیل باشد ازخانواده‌ها می‌خواهیم که در فضای بیرونی که در نظر گرفته شده است، منتظر فرزندان خود بمانند. در واقع می‌توان گفت جشنواره به معنای واقعی کلمه برای کودکان و نوجوانان است و خانواده‌ها آن‌ها را همراهی می‌کنند.

او ادامه داد: همزمان با جشنواره سالن‌های دیگر مجموعه فعالیت خود را ادامه می‌دهند و به همین دلیل استقبال خوبی صورت گرفت. جشنواره کودک و جشنواره فیلم فجر، بزرگترین رویدادهای سینمایی ما هستند و با توجه به تعطیلی مقطعی که پیش آمد هنوز بسیاری از  مخاطبان اطلاع پیدا نکردند که سالن‌ها به طور کامل بازگشایی شده‌اند. بنابراین برگزاری جشنواره می‌تواند آشتی میان مخاطب و سینما باشد و پاخور سینما بیشتر شود. این شروعی است برای اکران آثار جدید و جذب مخاطبان بیشتر.

مدیر امور سینمایی استان گرگان در خاتمه توضیح داد: ما بعد از بازسازی، برای اولین بار است که میزبان جشنواره کودک و نوجوان هستیم و به نظر می‌رسد که امسال با توجه به واکسینه شدن بیشتر مردم می‌توانیم امیدوار باشیم که جشنواره فیلم فجر خوبی پیش رو داریم و سینماها بار دیگر به رونق خواهند افتاد.

سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، با مشارکت سازمان سینمایی، بنیاد سینمایی فارابی و شهرداری اصفهان، از ۱۶ تا ۲۱ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۸ تا ۱۳ اکتبر ۲۰۲۱ در دو بخش مسابقه ایران و مسابقه بین‌الملل، در حال برگزاری است.

منبع:همشهری آنلاین

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *