اخبار تصویری

روح الله حجازی: هیچ وقت نمی‌خواهم خودم را تکرار کنم/«روشن» جهان پیرامونش را تیره نمی‌بیند

روح‌الله حجازی ، درباره ساخت فیلم سینمایی «روشن» گفت: به شخصه همیشه از اینکه ژانرهای متفاوت را تجربه کنم لذت می‌برم و روشن نیز برای من تجربه‌ای تازه بود، کارنامه کاری من هم به نحوی بوده که اکثریت مواقع در میان آثارم تفاوت‌های فراوانی وجود دارد.
وی در همین راستا ادامه داد: در فیلم سینمایی «روشن» برای نخستین بار توانستم به سراغ قشری متفاوت بروم، در این فیلم به طبقه فرودست و مشکلات آنها پرداختم، منتها چون همکارانم پیش از این هم درباره این طبقه از جامعه فیلم ساخته بودند سعی کردم نگاه تازه ای به اتفاقات این قشر داشته باشم. اینکه از چه زاویه‌ای به این قشر و مشکلات می پردازم برایم چالشی بزرگ بود.

کارگردان فیلم سینمایی «مرگ ماهی» در همین رابطه تاکید کرد: فیلم سینمایی «روشن» نگاه کاراکتر اصلی فیلم به اثر است، به دلیل اینکه کاراکتر اصلی فیلم خودش اهل سینماست من ترجیح دادم از زوایه نگاه سینمایی وی و قاب نگاهش به موضوع اصلی فیلم نگاه کنم. شاید کاراکتر نمایش «روشن» در جهانی که بعضا همه آن را تاریک می بینند زندگی می‌کند اما وی دنیا را زیبا و روشن می بیند.
وی درباره نمادگرایی در سینما اضافه کرد: به نظر من نمادگرایی در سینما منسوخ شده است، شاید در قبال برخی آثار قبلی من هم صحبت هایی مبنی بر نمادگرایی شده اما به شخصه به هیچ وجه اهل این نیستم که یک مفهوم را با نماد در فیلمم ارائه دهم. به نظر من شاید سیاست زدگی موجود در جامعه باعث شده در قبال هر اثری برداشت سیاسی داشته باشند در صورتی که نگاه من اینگونه نیست. من آدم سیاسی نیستم نه اینکه سیاست برایم مهم نباشد اما آدمی نیستم که در آثارم موضع گیری سیاسی داشته باشم بلکه اعتقاد دارم هنر والاتر از همه اینهاست. 
این کارگردان سینما اضافه کرد: به عنوان مثال یکی از آثار من در یک لوکیشن رخ می داد و آن موقع برداشت ها مبنی بر این بود که من در اثر نمادگرایی کرده‌ام، اما وقتی سالها از آن فیلم گذشت، متوجه شدند که به هیچ عنوان قصد نمادگرایی را نداشته و صرفا به مشکلات انسانها پرداخته ام. 
وی درباره تاکید خود برای حضور «رضا عطاران» در فیلم روشن اضافه کرد: من در ابتدا فیلمنامه را نوشتم و بعد به خودم گفتم اگر رضا عطاران در این فیلم بازی نکند آن را نخواهم ساخت. به نظر من عطاران بازیگر فوق العاده ای است، وی بازیگر بسیار مستعدی است و به نظرم هیچکس غیر او نمی توانست نقش روشن را به درستی بازی کند. شخصیت روشن در فیلم تناقضی دارد و به نوعی لبه تیغ راه می رود، به همین دلیل عطاران می توانست این نوع از پارادکس را ایفا کند. 
این کارگردان سینما درباره اکران فیلم سینمایی «روشن» خاطرنشان کرد: امیدوارم که سینماها هرچه سریعتر به وضع قبلی خود بازگردند و واکسن کرونا بتواند بیماری را ریشه کن کند، واقعیت ترجیح می دهم که فیلم در سینما اکران شود و موافق با اکران آنلاین اثر نیستم. 

منبع : اصفهان امروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *