اخبار بهمن سبز, اخبار پروژه ها

رییس حوزه هنری آذربایجان شرقی: سینماهای حوزه هنری سینماهای خانواده هستند

سید محمدحسین بلاغی مبین رییس حوزه هنری استان آذربایجان شرقی بیان کرد، سینماهای حوزه هنری در سند تحول به عنوان سینماهای خانوادگی فعالیت کرده و شناخته می‌شوند.

سید محمدحسین بلاغی مبین رییس حوزه هنری استان آذربایجان شرقی درباره فعالیت سینماهای این استان بیان کرد: اگر به سابقه سینما در تبریز برگردیم می‌بینیم که اولین سینمای کشور‌ در تبریز به نام سینما سولی احداث شده است که تا مدت شش سال اکران داشته و بعد از آن تعطیل شده است. در ادامه سینماها در تهران کارشان را دنبال کرده‌اند.
وی‌افزود: درمنطقه مرکزی شهر تبریز که حوزه هنری نیز در آن مستقر است، تا ۴۰سال قبل تعداد ۹ سینما در یک محدوده ۵۰۰ متری با مساحت و گنجایش ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ صندلی فعالیت داشتند، در سه دهه اول بعد از انقلاب به نحو شایسته سینماها با تکنولوژی روز بازسازی نشدند و‌ روند نوسازی‌ها از سال ۹۳ به طور جدی‌تر آغاز شد. سینما قدس تبریز ابتدای سال ۹۷ تاسیس شد و از سال ۹۸ بازسازی و تجهیز سینماهای استان با توجه به تغییرات رویکردی حوزه هنری و نگاه توسعه گرایانه تبدیل به یک اولویت شد. بدین ترتیب سالن‌های سینما قدس از دو به سه سالن افزایش یافت. پردیس سینمایی بهمن از تابستان ۹۹ عملیات اجرایی خود را آغاز کرد و تا خرداد ۱۴۰۱ قرار است با ۹ سالن مجهز آماده بهره‌برداری شود.
بلاغی مبین خاطرنشان کرد: همچنین سینما ۲۲ بهمن به عنوان قدیمی‌ترین سینمای تبریز نیز سه ماه گذشته به عنوان سینمای ملی ثبت شد و مقدمات مرمت آن با همکاری اداره کل میراث‌فرهنگی استان در حال حاضر آغاز شده است و امیدواریم با بازسازی آن به عنوان موزه سینما در تبریز به عنوان شهر موزه‌ها فعالیت کند.
رییس حوزه هنری آذربایجان شرقی درباره نتایج و خروجی‌های احداث سالن‌های سینما و تجهیز تعدادی دیگر در این استان بیان کرد: در سند تحول و زیست بوم آمده است که سینماهای حوزه هنری استان ما، خاصه سینماقدس به «سینماهای خانواده» معروف هستند و مردم به صورت خانوادگی عمدتا سینما قدس و سینماهای حوزه هنری را برای تماشای فیلم انتخاب می‌کنند و استقبال زیادی از آثار صورت گرفته است. اگر ما سینماهای به روز و استاندارد جهانی با تهویه مناسب برای مردم تدارک ببینیم در سرمای شدید این روزهای تبریز و استان آذربایجان شرقی و رفت و آمدهای کم شهری، می‌توان گفت مردم باز هم از تماشای فیلم‌ها استقبال می‌کنند و جلوی سینماها صف می‌بندند.
وی ادامه داد: همچنین خدماتی که در سینماهای حوزه هنری نسبت به مجموعه‌های دیگر ارایه می‌شود مثل تخفیف حداقل ۲۰ درصدی باعث شده است تا تراکم را از یکی دو سینما برداریم و انشالله با ۱۱ سالن در ادامه ارائه خدمت کنیم. ضمن این که سینما انقلاب و فلسطین را نیز به منظور برداشتن تراکم به سمت مناطق شرقی‌تر شهر خواهیم برد.
بلاغی مبین درباره پروژه‌های سینمایی شهرستان‌های آذربایجان شرقی نیز توضیح داد: پروژه‌هایی را در شهرستان‌ها در دستور کار خود داریم. برای مثال پردیس بزرگ مراغه با زیربنای بالای ۱۰ هزار متر مربع به زودی احداث خواهد شد. در سراب نیز با همکاری نماینده محترم مردم آقای داوودی اقداماتی در دستور کار است و در مرحله نهایی شدن نقشه‌ها هستیم. در مرند نیز ابتدای سال ۱۴۰۱ کلنگ زنی خواهیم داشت.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *