اخبار بهمن سبز, سایر رسانه‌ها

ضرورت افتتاح ۶۵ سینما در روزهای کرونایی چیست؟

سیدمصطفی حسینی، مدیرعامل موسسه «بهمن سبز» حوزه هنری در گفتگو با خبرنگار ایسنا درخصوص افتتاح ۶۵ سینمای تازه تاسیس این مجموعه در طرح توسعه سینماهای حوزه هنری و ضرورت ایجاد آن در شرایط فعلی سینماها گفت: درخصوص ضرورت طرح توسعه سینماهای حوزه هنری باید گفت این طرح از پس یک مطالعه فنی و تحقیقاتی بیرون آمده است. اساس این طرح بر تبدیل سالن‌های فرسوده و تک پرده قدیمی به پردیس‌های چندمنظوره و چندپرده مجهز است، تا در این مسیر ضمن حفظ و احیای سینماهای ماندگار در کشور، سینماها را برای دوران پساکرونا بازطراحی کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چالش کرونا چه افقی پیشروی سینماداران خواهد گذاشت، گفت: سینماداری در ایران نیاز به تحول دارد. همانطور که می‌دانید از سال‌ها پیش به دلایل مختلفی نظیر لزوم تنوع اکران همزمان چند فیلم و برخورداری سالن‌ها از امکانات روز مطابق نیاز مخاطبان، به مرور سینماهای قدیمی تک سالنه متروکه و از مدار اقتصادی اکران خارج شدند. لذا اتفاقا به دلیل همین نیاز به تحول برای دوران پساکرونا که مخاطب دیگر به راحتی و صرفا برای تماشای فیلم به سینما نخواهد آمد، مدل‌های جدید توسعه و روندهای آتی سینماها در دنیا اقتضا می‌کند تا سینماها در قالب یک مجموعه فرهنگی- تفریحی به پردیس‌های مجهز چندمنظوره تبدیل شوند.

حسینی ادامه داد: این سیاست کلی حوزه هنری است که به عنوان یک نهاد با ماموریت فرهنگی، با برنامه‌ریزی برای مخاطب خانواده و کودک، زیرساخت‌های فرهنگی را در سراسر کشور توسعه دهد.

مدیرعامل «بهمن سبز» درباره اینکه این طرح از چه زمانی آغاز شده است، بیان داشت: البته این طرح پیش از کرونا و در شهریور ۱۳۹۸ کلید زده شد، اما ما وقتی با بحران کرونا روبرو شدیم سعی کردیم اتفاقا از آن به عنوان یک فرصت، نهایت استفاده را ببریم و طی همین مدت با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و قراردادهایی در قالب BOT اتفاقا به شهرهای کم‌برخوردار و فاقد سینما توجه جدی کنیم. امروز جز یک سینما، تمامی ۶۵ سالن احیا و ساخته شده در فاز یک طرح توسعه ما، در شهرستان‌ها واقع شده‌اند. لذا افزایش سرانه فرهنگی استان‌ها و بهره‌برداری فرهنگی از بناهای فرهنگی سیاست کلی ما بوده است.

حسینی ادامه داد: واقعیت آن است که ما در ایران با حجم انبوهی از مردمی روبه‌رو هستیم که سالن در دسترس‌شان نیست. تهران را نگاه نکنید؛ در ایران به ازای هر ۲۰۰ هزار نفر یک سالن داریم، در حالی که این عدد در دنیا به ازای هر ۲۰ هزار نفر است. ما اکنون برای نخستین بار در شهر سقز در استان مرزی کردستان، اولین سینمای آن را پس از انقلاب در قالب یک پردیس ۳ سالنه احداث کرده‌ایم.

این مدیر سینمایی درخصوص آینده این سالن‌ها و احتمال بازگشت رونق به سینما گفت: این اقدامات اتفاقا در راستای احیا و بازگشت سینما به چرخه رونق است. ما طی یک سال و نیم اخیر تنها در حوزه‌های سخت‌افزاری متمرکز نبودیم، بلکه به قدر توان خود برنامه‌های نرم‌افزاری زیادی برای زنده نگه داشتن سینماها و بازگشت دوباره رونق به آنها را اجرا کرده‌ایم. ما در حوزه هنری در تمام یک سال و نیم گذشته با روشن نگه داشتن چراغ سینماهای خود در سخت‌ترین شرایط علیرغم تعطیلی سینماهای بخش خصوصی، ارائه طرح «بازگشت به سینما» برای تأمین و پخش فیلم‌های جدید، اقدامات صنفی بسیار با مکاتبات و طرح مطالبات سینماداران در جلب حمایت دولت و ستاد ملی کرونا برای تغییر گروه شغلی سینما، تسویه دیون صاحبان فیلم‌ها از فروش، نمایش عمومی فیلم خود یعنی «دیدن این فیلم جرم است» برای تزریق روح تازه به سینما، و پخش فیلم‌هایی نظیر «آبادان یازد ۶۰»، «مدیترانه» و بزودی «پوست» نشان دادیم احیای سینما از دغدغه‌های ماست.

مدیرعامل «بهمن سبز» در انتها بیان داشت: همه می دانیم کار سختی در پیش داریم. اما امیدواریم با تلاش و همدلی خود اهالی سینما، بتوانیم با تزریق واکسن و ریشه کن کردن ویروس کرونا به زودی به شرایط عادی بازگردیم. اما لازمه‌اش این است که برای آن روز برنامه داشته و آماده باشیم. سینما برای ما شغل و یک دغدغه فرهنگی است و نگاه ما به آن با هدف افزایش گستره‌ی نفوذ این هنر، توسعه مخاطبان آن و ارتقای سطح خدمات‌دهی است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *