اخبار بهمن سبز, اخبار پروژه ها, سایر رسانه‌ها

خانی:سینماهای تک‌سالنه کارآیی خود را از دست داده‌اند/ پردیس‌ سینمایی می‌تواند پاتوقی برای فعالان رشته‌های هنری باشد

مدیرعامل شرکت پخش «خانه فیلم» گفت: اگر بخواهیم بحث تولید را کنار بگذاریم، در مقوله پخش یکی از راه‌های برون‌رفت از وضعیت فعلی سینما که با کاهش مخاطب روبه‌رو شده، این است که پردیس‌های سینمایی ساخته شود.

سعید خانی تهیه‌کننده و مدیرعامل شرکت پخش «خانه فیلم»، با اشاره به اینکه می‌توان از فضای پردیس‌های سینمایی استفاده بهینه کرد، گفت: در شهرهای اروپایی یکسری مجموعه‌ها وجود دارد که یک طبقه آن مختص به تئاتر، یک طبقه آن ویژه سینما، یک طبقه برای هنرهای تجسمی و یک طبقه آن برای موسیقی است. وجود چنین مراکزی به ویژه در شهرهای کوچک می‌تواند هنرهای مختلف را بهم پیوند دهد و حتی باعث رونق سینما شود. من معتقدم پردیس‌های سینمایی به دلیل فضای زیادی که دارند، می‌توانند پاتوقی برای فعالان دیگر رشته‌های هنری نیز باشند.

این تهیه‌کننده سینما افزود: شاید بتوان گفت سینما جزو تفریحاتی است که اکثر مردم زمان بعدازظهر را برای آن در نظر می‌گیرند که در این صورت می‌توان از فضای پردیس‌های سینمایی تا پیش از این زمان برای تمرین تئاتر، برگزاری نمایش، گالری نقاشی و.. استفاده مفید و بهینه کرد.

او با اشاره به افتتاح پردیس سینمایی مهر گنبد که به همت موسسه بهمن سبز حوزه هنری مورد بازسازی قرار گرفته است، ادامه داد: به جز شهرهای گرگان، گنبد و آزادشهر، بقیه شهرهای استان گلستان متاسفانه سینما ندارند یعنی از استان مازندران که وارد استان گلستان می‌شویم، در بخش اعظم شهرهای این استان سینما نمی‌بینیم.

وی افزود: طبیعتا این مساله نشانگر این است که استان به لحاظ فضای فرهنگی، استان ضعیفی است پس زمانی که در این استان موسسه بهمن سبز حوزه هنری دست به بازسازی تنها سینمای شهر گنبد می‌زند، قابل ستایش است. همچنین سینما به صورت تک‌سالنی دیگر کارایی‌اش را از دست داده است برای همین در اکثر استان‌ها زمانی که پردیسی ایجاد می‌شود، فروش فیلم‌ها در همان شهر با همان پردیس افزایش پیدا می‌کند چراکه در زمان‌های قدیم مردم به مراکز استان یا تهران برای تماشای فیلم مراجعه می‌کردند اما اکنون می‌توانند در شهر خودشان فیلم‌ها را ‌بینند و لذت ببرند.

مدیرعامل شرکت پخش «خانه فیلم» با اشاره به اینکه امیدوارست از این جنس اتفاقات در شهرهای دیگری که سینما ندارند، رخ بدهد، یادآور شد: برای من پخش‌کننده تبدیل سینمای تک‌سالنه به پردیس سینمایی باارزش است چراکه در گذشته فیلم‌ها در سینماهای تک‌سالنه پشت ترافیک اکران می‌ماندند اما در حال حاضر که سینما «هجرت» گنبد در فاز دوم طرح توسعه سینماهای حوزه هنری توسط موسسه بهمن سبز در دست بازسازی قرار گرفته و تبدیل به پردیس سینمایی شش سالنه با نام مهر گنبد شده است، می‌توان فیلم‌های بیشتری را اکران کرد که در این شرایط مخاطب حق انتخاب بیشتری برای تماشای فیلم نیز دارد.

سعید خانی تاکید کرد: حال که خوشبختانه چنین فضای فرهنگی ایجاد شده است دیگر مردم گنبد نیازی ندارند برای تماشای فیلم مسافتی را طی کنند و به شهر گرگان بروند. همچنین در کنار این موضوع انجمن سینمای جوان و موسسه بهمن سبز با همراهی یکدیگر می‌توانند پاتوقی برای نمایش فیلم‌های کوتاه در این پردیس سینمایی ایجاد و از فیلمسازان جوان، مستعد و دغدغه‌مند فیلم کوتاه که در این شهر حضور دارند، حمایت کنند تا بتوانند فیلم‌های کوتاه خود را بسازند و در آینده از این طریق مسیر سینمای بلند ایران را ریل‌گذاری کنند. حتی این اتفاق فیلمسازان را از آمدن به مرکز استان بی‌نیاز می‌کند.

او در پایان خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم بحث تولید را کنار بگذاریم، در مقوله پخش یکی از راه‌های برون‌رفت از وضعیت فعلی سینما که با کاهش مخاطب روبه‌رو شده، این است که پردیس‌های سینمایی ساخته شود. در حقیقت اگر فروش سینما هجرت گنبد با یک سالن تا پیش از این A بوده باشد با تبدیل شدن به پردیس سینمایی مهر گنبد ممکن است تبدیل به ۲A شود چراکه می‌توان فیلم‌های بیشتری را اکران کرد و مخاطبان بیشتری را به سینما کشاند. حتی عدالتی که درباره آن صحبت می‌کنیم، تا حدود زیادی برقرار می‌شود. امیدوارم با همت دولت و حوزه هنری از این دست اقدامات نیز برای شهرهای دیگر انجام بگیرد.

 

منبع:فارس

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *